15.+16.12.2007 2x CACIB Vilnius, Litva
15 th +16th December 2007 2x CACIB Vilnius, Lithuania

Na poslední 2 letošní výstavy jsem se vypravila s Klárou a Thomasem Wastiaux do 1500km vzdáleného města Vilnius v Litvě. Čekalo nás mnoho nového a VŠE v dobrém předčilo naše očekávání!!! Nemohla jsem si lepší zakončení výstavní sezóny 2007 přát....

Nápad a cesta
Původně jsme chtěli nechat konec sezóny na Národní výstavu v polské Nowé Rudě, kde ji zakončujeme téměř každý rok. Naši pejsci si ale v průběhu roku dokončili Polské šampiony, takže tato výstava pro nás nebyla ničím důležitá. Takže jsme poslední akci přesunuli na Slovensko na Šampiona šampionů. Pak ale Klára přišla s nápadem udělat si výlet na dvě mezinárodní výstavy v Liltvě. Tak jsme si řekli proč ne?! Nová země, která je v EU, takže nejsou potřeba žádné speciální veterinární dokumenty ani vízum, zajímaví zahraniční rozhodčí, možnost poznat nové lidi a potkat se tam s mnoha přáteli, vidět nové psy a nasbírat další zkušenosti! To vše bylo PRO, abychom psy přihlásili. Navíc pro několik Evropských zemí je šampionát Litvy otevřený na jeden CAC - pro šampiony Běloruska, Ruska, Slovinska, Kypru, Moldávie, Rumunska, Izraele, Estonska, Lotyšska, Finska, Švédska a nově také pro šampiony České republiky!!!!!!!!!!!!! Když jsem přihlášky odesílala, modlila jsem se, aby v půlce prosince nebyla sněhová kalamita a nám se daleká cesta vydařila. Někdo nahoře mě asi vyslyšel, protože všechen sníh slezl a silnice byly suché! Od středy jsem balila věci a narůstala nervozita... z cesty i z tolika nových věcí, které jsme měli před sebou. Ve čtvrtek ráno jsem vykoupala pejsky, máma napekla řízky a buchty, naložily jsme věci a vyrazily ke Kláře. Tam jsme vše přeskládali do jejího velikého auta a spolu s Thomasem s malým zpožděním v 18hodin vyrazili. Cesta nám celkem ubíhala a až do pozdních nočních hodin jsme si měli o čem povídat a čemu se smát:-) Za Brnem jsme si zastavili na rychlou večeři a dali si vynikající svíčkovou. Jednou jsme ještě cestou vyvenčili naše Pozor lidi!psojíky a pokračovali dál. Nejhorší úsek cesty byl z Warszawy na hranice s Litvou, kde je silnice rozbitá a místy připomíná polní cestu. Tento úsek jsem úspěšně prospala:-))) a vzbudila se až po tom, co jsme měli zastávku na spaní. Na hranicích vše proběhlo překvapivě hladce a rychle, protože se také Litva připravuje na vstup do Shengenského prostoru přejetí hranic bylo jen formalitou. Před hranicemi mě ještě můj "chytrý" mobil upozornil na změnu časového pásma a hodinky jsme si posunuli o hodinu dopředu! Silnice v Litvě jsou narozdíl od Polska velmi kvalitní a dobře po nich ubíhají kilometry! Zvýšenou opatrnost musí mít řidiči v Litvě na mnoha úsecích silnicích I.třídy ale i na dálnicích, kde je na přecházející lidi napříč upozorňuje dopravní značka, která nás velmi pobavila! Již v Polsku dopravní značky se slovem "WYPADKI" nám navozovaly dobrou náladu a udržovaly pozornost řidiče!

První dojmy z nové země
logo města VilniusCelá krajina byla v tomto ročním období podobná té, co známe od nás. Hlavní město Litvy Vilnius bylo v odpoledních hodinách Vilniuspod návalem aut, což se od našeho hlavního města také příliš neliší! Cestou k hotelu Le Meridien ***** hotel Le Meridien, který leží 19km od Vilniusu v krásném a klidném prostředí a cesta od něj k výstavišti trvá asi 10minut, jsme našli ukazatele na výstaviště Litexpo, takže jsme věděli, že ráno nebude problém to najít. U hotelu jsme parkovali v pátek kolem 14hodiny místního času, vyvenčili všechny pejsky u hotelu na velké přilehlé travnaté ploše u jezera a šli se ubytovat. Dostali jsme luxusní apartmá v 5.patře, vysprchovali se a padli do postelí. Před večeří jsme šli nakrmit a znovu vyběhat psíčky a po ní jsme navštívili hotelový bazén, saunu a perličkovou lázeň, kde jsme relaxovali až do půl 11, kdy bazén zavírají!
 

15.12.2007 Vilnius Winner 2007
Sobotní katalog a Vastočnaja ovčarka na úvodní straně
Výstaviště jsme ráno opravdu hravě našli a po 7hodině jsme již parkovali v areálu Litexpo, přímo u haly 5, kde se vystavovala největší část naší psí smečky. Přejímka ubíhala rychle, takže se tu vůbec netvořila fronta! Psí dokumenty kontrolovali jen v sobotu a všichni návštěvníci i vystavovatelé dostali u vstupu malé razítko na ruku, aby se mohli volně pohybovat mezi jednotlivými halami. Bohužel katalogy nebyly součástí ceny za přihlášku a kdo jej chtěl mít, musel si jej za poplatek 5Euro koupit. Svoje věci jsme složili u kruhu 1 a začali připravovat psí krasavce:-) posuzování začalo podle rozvrhu přesně v 10hodin, takže jsme měli hodně času na přípravu psů, sebe samých i na pozdravení některých přátel. Kruhy byly veliké, po obvodu byly položené koberce, takže se pejskům dobře běhalo a hlavně jim to neklouzalo! V katalogu byl časový harmonogram, který byl ale ve většině kruhů zpožděný. Každý rozhodčí měl na oblečení připevněnou malou růžičku se stuhou a nápisem JUDGE. V kruhu byl ještě zapisovatel a vedoucí kruhu, který všechno dokonale organizoval. Přímo v kruhu každý spolu s posudkem, kartičkami a diplomem dostal za titul CAC LT kokardu v národní trikolóře, JCAC kokardu modrou nebo červenou, štěňátko s VN 1 růžovou kokardu, CACIB a res.CACIB medaili a BOB malý pohár.
Sobotní mezinárodní výstava přivítala 2066 psů a fen 203 různých plemen, jenž majitelé přivezili z Litvy, Ruska, Lotyšska, Polska, Finska, Estonska, Běloruska, Itálie, Chorvatska, Německa, Rakouska a 6psů z Čech (2 v majetku manželů Wastiaux, 3 manželů Podzemských a 1 Smetanová). Posuzovalo celkem 28 rozhodčích ze 17 zemí - JEN 4x Litva, dále pak 3x Rusko, 2x Slovinsko, 2x Finsko, 2x Norsko, 2x Chorvatsko, 2x Polsko, 2x Portugalsko, 2x Estonsko, a 1 rozhodčí ze Švédska, Lotyšska, Německa, Španělska, Francie, Holandska a Dánska!!!!!O tom si můžeme u nás nechat jen zdát.....
Australáčci
Nejdříve jsem připravovala aussíky, protože jejich posuzování mělo být v půl 11. Posuzovala paní rozhodčí Eva Eriksson ze Švédska. Konkurence se tu sešla z Finska, Polska, Litvy, Lotyšska a já bojovala za Čechy a to velmi úspěšně...!!! Většinu psů jsem znala již z jiných výstav,ale některé jsem viděla poprvé. Moc se mi líbil redtri pes v mezitřídě import z USA do Finska, který se i velmi pěkně prezentoval! Rovněž velmi krásná byla redmerle fenka z Polska ve třídě mladých, ale bohužel se velmi bála aRock byla diskvalifikována. Ve třídě otevřené, kde jsem vystavovala Rocka, se sešla konkurence krásného redtri psa z Polska a mladého psa  z Lotyšska, import z USA, rovněž redtri, který byl velice temperamentní a po celou dobu v kruhu skákal a štěkal. Byla jsem moc ráda, že Rock získal CAC LT a tím šampiona Litvy. V šampionech byl se Soonerm syn našeho Wapíka "Blue" (Soonerův vnuk!!!) a Lotyšský pes z ch.st. Propwash, který rozhodně nepatří mezi moje favority, ale byl předváděn profesionální handlerkou a je zde v pobaltských zemích známý. Pěkně se prezentoval a paní rozhodčí jej nechala vyhrát se slovy, že má nejlepší hlavu, což v dané konkurenci byla pravda. O CACIB bojovali tedy tři psi a jako vítěz vzešel Rock:-) Také naše Way se paní rozhodčí líbila. Řekla mi, že jí mrzí, že ji nemůže vidět v lepší kondici srsti, proto jí dává V1 ale ne titul, ale že je to velmi krásná fena. Ano, Way jsem hlásila v době, kdy ještě měla štěňátka v domnění, že její kondice vydrží trochu déle, ale již v Zagrebu ztrácela mnoho srsti. Ale Way má i mnoho jiných předností, než je srst, proto jsem ji vzala s sebou:-) Fena z otevřené získala VD, takže o BOB se utkal Rock s krásnou mladou fenkou Shine, která pře 14dny získala BIS v Nowé Rudě v Polsku. Po jednom společném kolečku vítězně vzešel Rock.
Paris a její den
ParisPak jsem v klidu připravila Parisku, protože po otevření katalogu a zjištění, že jsem ve třídě šampionů s dalšími dvěma hairless fenami, jsem nám velké naděje nedávala. Ale opak byl pravdou;-) Paní rozhodčí z Lotyšska se Paris velice líbila. Důkladně ji prohlédla na stole a po ní i další dvě feny. Pak nás nechala proběhnout a znovu zastavit. Poodstoupila a dívala se jen na dvě HA fenky za mnou... "ano a je to tady, jak jsem čekala" říkala sem si v duchu "rozhoduje se jen mezi dvěma HA fenami" a pak paní rozhodčí ukázala na nás FIRST, fenka vedle nás SECOND a poslední THIRD... vyhrály jsme!!!!!!!!!!!!! Parisku jsem moc pochválila a trochu jí rozcuchala, neboť jsem si neuvědomila, že hned jdeme o CACIBa. Než ale nastoupily další dvě fenky z mezitřídy a otevřené, měla jsem čas dát vše do pořádku. Udělali jsme jedno kolečko a paní rozhodčí šla ke mně s nataženou rukou a slovy CACIB!!!! Vzala jsem Parisku k číslu 1 a čekala než se rozhodne, kdo dostane titul res.CACIB. Mezitím jsem si konečně uvědomila, co se stalo...Paris je šampion Litvy a získala svůj třetí CACIB ze třetí země!!! O BOB nastoupil mladý pes z Polska s titulem Junior BOB a CACIB pes také z Polska v majetku paní Supronowicz! Následovalo kolečko a znovu postoj.... paní rozhodčí poodstoupila, aby všechny nastoupené jedince viděla spolu a pak šla ke mě! Získaly jsme s Paris i BOB! Paní rozhodčí Paris pochválila, že je to fena v pěkném typu a výborné stavbě těla! Měla jsem ohromnou radost a nemohla jsem uvěřit, zda je to realita nebo ne... a nebyla jsem sama. Chovatelka z Litvy se několikrát ptala kamarádky Mariji, kdo jsem a odkud, a myslím, že i další vystavovatelé nečekali, že BOB získáme my!
Handling
Kamarádka Marija mě uvrtala do toho, abych se přihlásila do skupiny profesionálních handlerů, což je u nás senior handling. Na rozdíl od ČR ale mají v Litvě 4 věkové kategorie handlingu: I. Pre Junior Handling group je od 7 do 9let, II. Junior handling group od 10 do 13let, III. Junior handling group od 14 do 18let a IV. Professional group nad 18let. V každé kategorii se umisťuje a oceňuje 5 nejlepší handlerů, kteří sbírají body o celoroční umístění a dokonce na jednotlivých výstavách soutěží vítězové jednotlivých kategorií o absolutního vítěze. V letošním roce se stala absolutní vítězkou Goda Jurgilaite, která bude Litvu reprezentovat na Cruft 2008 a letos zvítězila také na Evropské výstavě v Zagrebu v Evropském finále Junior handlerů!!! Goda je skvělá handlerka, kterou jsem potkala v letošním roce na výstavách již  v
Černé Hoře a Bosně, kde v soutěži Junior handling ze 4 výstav 3x zvítězila! A teď ve Vilniusu, kde zvítězila po oba dny v III. kategorii handlingu a 2x se stala absolutní vítězkou! Marija a Felicita2x na druhém místě byla ve III.kategorii moje kamarádka Marija, v sobotu předváděla šicu od naši kamarádky Iriny, Saffron Sherhy Felicita a moc jim to spolu slušelo. V neděli bojovala s americkým kokrem z Finska a 2.místem zakončila svou kariéru v Junior handlingu. Od Litevského kynologického klubu dostala pamětní diplom za skvělou reprezentaci a peněžní odměnu. To je mimochodem velmi milá věc, protože v každé věkové kategorii všech 5 nejlepších dostává finanční odměnu!!!! Marija mě vlastně přemluvila, ať se také přihlásím do profesionální skupiny handlerů, tak sem si řekla proč ne, když u nás na výstavách je Senior handling spíše raritou!!!:-( Každý přihlášený handler má od 12hodin možnost jít kdykoli samostatně do předkola k rozhodčímu! Pak všichni v v půl druhé nastoupí znovu do kruhu, rozhodčí vybere několik do semifinále, nadále je prověří různými figurami a výměnou psů a pak vybere 5 do finále!V sobotu jsem byla se Soonerem. Posuzovala paní rozhodčí Barbka Novak ze Slovinska, která mi zadala na samostatném posouzení písmeno T, trojúhelník, Up and Down a znovu trojúhelník s tím, že změnila svoje místo - přecházela. Zvládli jsme to dobře, i když poslední figura mě překvapila, když paní rozhodčí přešla na jiné místo, ale přesto jsem Soonera přehodila na druhou stranu tak, abych ho nezakryla! Když jsme pak všichni ze IV.skupiny nastoupili do kruhu, paní rozhodčí mě vybrala do semifinále 8 handlerů, což bylo skvělé, protože nás bylo více než 20! Druhý den posuzovala  Helina Jurgens-Sibmerg z Estonska, která v minulých letech 3x reprezentovala Estonsko na Cruftově výstavě!!! Tentokrát jsem si vzala Rocka, protože se lépe odrážel od mého oblečení než Sooner. Na samostatné posouzení jsme šli jako úplně první a vše proběhlo velice rychle. Udělali jsme jen trojúhelník a Up and Down, paní rozhodčí nás obešla ze všech stran a poděkovala. V půl druhé jsme už stáli opět v kruhu, kde paní rozhodčí vybrala 10 do semifinále, následovala výměna psů, figura T a jedno společné kolo. Pak vybrala 5 nejlepších a nás s Ročíkem mezi ně.....
Závěrečné soutěže
Po posouzení všech našich psů jsme se přesunuli do haly 4, kde byly stánky a hlavní závěrečný kruh. Hala byla pěkně vánočně vyzdobená a z reproduktorů hrála příjemná hudba. Závěrečný kruh byl velký a celý potažený kobercem. Rovněž zde byl obrovský přípravný kruh spojený uličkou s hlavním kruhem. Do přípravného kruhu chodil před každou soutěží rozhodčí a všechny psy si důkladně prohlédl už tam! Soutěže začaly s malým zpožděním asi v 16hodin. V přípravném kruhu byla vedoucí, která přehledně a s ochotou řadila všechny psy podle čísel. V soutěži handlerů, párů, chovatelských skupin a odchovů dostával každý nové katalogové číslo, podle toho, jak byl přihlášený v katalogu. V soutěži BIS dorost, mladých, veteránů a FCI skupin pak byli všichni seřazeni podle katalogových čísel od nejnižšího po nejvyšší. Komentátorka měla před sebou vytištěný seznam s jedinci, kteří získali VN 1 pro soutěž dorostů, Junior BOB pro BIS mladých, Best veterán pro soutěž veteránů a jedinců s titulem BOB pro FCI skupiny, a četla jednotlivá plemena jak nastupovala - jak důmyslné, přehledné a užitečné!!! V každé soutěži byly připraveny poháry, kokardy a ceny od sponzorů pro 5 nejlepších!!! Já jsem nastoupila s číslem 15 do soutěže párů, kam bylo přihlášeno neuvěřitelných 40párů! Bohužel rozhodčí rovnou vybral 5 na pořadí, kam jsme se nevešli. Nevadí, dala jsem Ročíka na chvíli ještě odpočívat do klece, protože před I FCI skupinou bylo ještě mnoho nabitých soutěží - ch.st. nastoupilo 14, dorostenců téměř 50 (zvítěziRusskiy Assorti´c DEFROST BABY BOY "Frostík"l Frostík z naší výpravy, kterého vodila Klára), 70 mladých jedinců a pak teprve nastupovala I.skupina, kde se předvedlo více než 20 krásných psů. Paní rozhodčí si již v přípravném kruhu všechny psy prosahala a nechala proběhnout! My s Rockem jsme s katalogovým číslem 23 stáli 4. za Groenendalelem, Tervuerenem a Honáckým psem. Pak jsme nastoupili, kde paní rozhodčí vybrala tuším 8psů do užšího výběru. Znovu Up and Down, kolečko a zařadit na konec. Se třemi psy se paní rozhodčí rozloučila a šla komentátorce nahlásit své rozhodnutí. Pak se stoupla ke stupňům vítězů a do ruky dostala kokardy. Komentátorka BIG Vilnius 15.12.2007vyhlašovala 5.místo až 3.místo a na nejvyšší příčky jsme zůstali já s Rockem a krásný Welsh Corgi. "First place for... Australian Shepherd" a byloMAIBEE ACCENT BEAUTIFUL rozhodnuto, zvítězili jsme a Corgi 2. Udělala jsem s Rockem čestné kolečko za potlesku diváků i mnohých rozhodčích, hrála písnička We are the Champions a my jsme se skutečně jako šampioni cítili! Z naší výpravy pak ještě bodoval Thomas s Ravelem ve IV.skupině, kde obsadili 5.místo, a spolu se mnou a Paris pak v IX.skupině s kavalírem. V IX.skupině nastoupilo asi 27 psů a my se s Pariskou dostaly do užšího Krásný Besenji a Goda Jurgilaitevýběru 8!!! Thomas skončil 5. a zvítězil krásný mops, který pak byl ještě res.BIS. Soutěž BIS posuzoval Stefan Sinko ze Slovinska, takže jsem nedoufala v žádné umístění. Přesto jsme ze sebe s Ročíkem vydali maximum. Rock krásně stál a úžasně běhal. Atmosféra byla úžasná, stále bylo v hale mnoho diváků, kteří tleskali a fandili, po celou dobu hrály příjemné písničky, které uvolňovaly napětí a nervozitu po celou dobu závěrečných soutěží. Můj favorit na BIS byl Baseji vedený Godou Jurgilaite, ale skončil 5. Zvítězil Jezevčík, který měl největší podporu v divácích:-) 2.již zmiňovaný Mops a 3. pěkný Springer spaniel. My jsme se rychle sbalili a vydali k autu. Venku už byla pořádná tma, protože výstava končila po 19hodině. Cestu k hotelu jsme našli hravě. Konala se tu velká Vánoční oslava, zakončená o půlnoci obrovským ohňostrojem. My jsme ale byli unavení a potřebovali nabrat síly na druhý výstavní den a cestu zpět, takže jsme dali přednost spánku!

16.12.2007 Christmas Cup
V neděli jsem řešila problém, že Australští ovčáci i Naháči začínali hned v 10hodin. Poprosila jsem proto Mariju, aby mi vystavila Parisku, protože to pravděpodobně nestihnu. Přestože oba kruhy byly v hale 5, tak na úplně opačných koncích. Navíc aussíků bylo 13 a naháčků se předešlý den vystavovalo 16. V kruhu u australáčků, které posuzovala Sooner nový šampion LitvyLeni Finne z Finska, to šlo velmi pomalu. Všechny psy paní rozhodčí důkladně prohmatávala, psala jim dlouhé posudky a prohnala nás i v pohybu. Rock opět zvítězil v otevřené a později získal také CACIB. Doufala jsem ale pro CACe pro Soonera a Way a podařilo se! Tím všichni tři odjížděli domů jako šampioni Litvy!!!!!WAY - CAC, CACIB a Nový šampion Litvy!!! Way v neděli získala také titul CACIB! Paní rozhodčí se jen s úsměvem zeptala, kde jsme zapomněli srst, ale když jsem říkala, že je Way po štěňátkách, hned dodala, že i přesto je to nádherná fena! O BOB mi ji pomohla předvést paní Carita Servin-Honkasalo, která má u nás již dlouho zamluvené štěňátko po naší Kety, a se kterou jsme se tu potkaly víceméně náhodou! Pak jsem poprosila Iwonu Musial, která měla druhý den svoje věci a pejsky vedle mě, takže jsme si celé dopoledne příjemně povídaly, aby mi vyzvedla všechny věci a já utíkala ke kruhu naháčků. Cestou jsem viděla Mariju, jak nastupuje do kruhu se svým Pinčem, takže se mě zhostila panika, kde je Paris. Doběhla jsem ke kruhu 14 a zahlédla ji právě dává Marijina kamarádka na stůl. Pan rozhodčí Helge neděle feny o CACIBWerner Hagen z Norska si ji dlouho prohlížel i prohmatával. Já jsem se za kruhem Parisce ukázala, aby nastražila ouška a vypnula se v postoji. Poté, co šla na posouzení další fenka, jsem se dovolila vedoucí kruhu, zda se můžeme s handlerkou vyměnit, protože je to moje fenka a já vystavovala v jiném kruhu. Ta řekla, že to není vůbec žádný problém, ať si ji v klidu připravím. Pak nám pan rozhodčí sdělil pořadí bez dalšího běhání - Paris CAC a ostatní dvě fenky si pořadí ze soboty vyměnily. O CACIB nastoupila PP fenka z mezitřídy stejná jako v sobotu, ve třídě otevřené zvítězila krásná HA fena ze Švédska, která přijela jen na neděli. Udělali jsme několik koleček, přičemž fence z otevřené se moc běžet nechtělo, zato v postoji byla dokonalá. Stavěla se na free před svou handlerkou - rovná záda, krásné úhlení, osrstění i výraz. Znovu do pohybu a když jsme běželi k rozhodčímu, postavil mě na 2.místo (res.CACIB) a HA fenka zaslouženě vyhrála CACIB a poté i BOB!

Finále
Jak jsem již psala nahoře, dostali jsme se s Ročíkem do finále Profesionální skupiny handlerů, což mě velmi mile potěšilo! Když jsme po ostatních skupinách nastoupili i my,Profesionální skupina handlerů - 1.místo já a Rock!!! udělal každý z 5 handlerů Up and Down, společné kolečko a paní rozhodčí šla hned nahlásit komentátorce výsledky. I když už zbyla poslední 2 místa, nevěřila jsem, že bych mohla vyhrát a podařilo se!:-) Druhá skončila slečna, která mi pomohla při předvádění Parisky! Měla jsem velkou radost a doběhla s Rockem na stupně vítězů. Tam mi paní rozhodčí řekla, že nám to s Rockem ohromně sluší, že je Rock krásný pes ale zdá se jí už unavený. A měla pravdu, na Rocka to bylo už trochu moc a to měl před sebou ještě soutěž párů a FCI I. Klára mi pomohla odnést všechny trofeje k naším věcem a já už vyndávala Way, abych spěchala do přípravného kruhu, kde již dávno stáli páry a rozhodčí je dávno viděla. Ale najednou slyším hlas komentátorky "Martina Smetanová"! Kdyby mi Klára s Thomasem neřekli, že už mě po druhé volají zpět do hlavního kruhu, aby vybrali absolutního vítěze handlingu, určitě bych Goda s Rockem při výměně psůnenastoupila. Way i páry museli počkat, vzala jsem Rocka a běžela do hlavního kruhu. Mezitím mé jméno stačili říct už asi 4x! Nastoupila jsem do řady 3 dalších vítězů svých věkových kategorií a paní rozhodčí ukázala, ať si vyměníme psy. Dvě mladší handlerky spolu a já s Godou. Její špic Monty byl skvělý a pěkně se mnou šel Up and Down. Rock také Godě neudělal ostudu;-) 4.místo dívenka z kategorie II. 3.místo slečna s kokrem z I. kategorie, já s Rockem druhá a vítězí Goda a Monty! Stala jsem se tak druhou nejlepší handlerkou výstavy z více než 70 handlerů!!! Ještě nezbytné gratulace a za potlesku všech stoupáme na stupně vítězů. Spouště fotoaparátů ještěfoto párů ze soboty... cvakaly, ale já již pospíchala ven z kruhu pro Way a do párů. Mezitím s ní Klárka stála v přípravném kruhu, kde stále obcházela rozhodčí, takže si alespoň prohlédla jednu polovinu mého páru;-) Párů v neděli nastoupilo více než 30! Paní rozhodčí udělala užší výběr 10 a do něj jsme se dostali i my! Pak následovalo již tradišní Up and Down všech 10 párů. S polovinou se paní rozhodčí rozloučila, ale s námi ne!:-) Komentátorka nás vyhlásila na skvělém pátém místě! Převzala jsem z rukou rozhodčí kokardu a šla pejsky postavit  na určené místo. Několikrát během posuzování párů i dalších soutěží komentátorka hlásila, že FCI skupina I nastoupí před BIS junior, po veteránech, protože rozhodčí Helge Werner Hagen z Norska, který měl FCI I posuzovat, musí odjet na letiště. Vůbec se mi to nelíbilo, protože jsem doufala, že si Rock trochu odpočine během dalších soutěží! Mezitím Thomas vybojoval s Frostem 3.místo mezi dorostenci:-) Ještě, než jsem Rocka začala připravovat, šla jsem se raději znovu zeptat vedoucí přípravného kruhu. Ta mi však řekla, že všichni "skandinávští" rozhodčí už museli odjet, takže FCI I bude posuzovat někdo jiný a bude nastupovat normálně dle rozpisu po BIS mladých. Skvělé, řekla jsem si, každá minuta klidu pro Ročíka dobrá! A při početné soutěži BIS junior to bylo nejméně 10minut!!! V přípravném kruhu jsme s Rockem stáli s katalogovým číslem 4 úplně první. Když přicházel rozhodčí, poznala jsem v něm usměvavého pána, který v sobotu posuzoval FCI IV a vybral pozdějšího vítěze BIS. Byl jím Pedro Sanches Delerue z Portugalska! Domnívala jsem se, že ho vidím poprvé, ale až po chvíli mi Irina řekla, že si ho musím pamatovat, protože před 2lety dal BIS Junior naší feně Welle na MVPKlára a Ponwood´s Led Zepplin při posuzování v přípravném kruhu
Mladá Boleslav. To jsem si samozřejmě nepamatovala,ale doma podle fotek jsem ho poznala. V přípravném kruhu si pan rozhodčí prohlédl BIG Vilnius 16.12.2007všechny psy i v pohybu a už se nastupovalo do hlavního kruhu. Vběhli jsme s Rockem jako první, mnoho lidí tleskalo všem nastupujícím vítězům. Vytáhla jsem na Rocka svojí tajnou zbraň - párek! Na páreček Rock stál jako socha a běhal ještě lépe než v sobotu:-) Pan rozhodčí vybral 5 do užšího výběru - já s Rockem, za mnou krásná Bearded kolie, Klára s Ledem, hladkosrstá kolie a komondor. Všichni se předvedli jednotlivě v pohybu. Pak nás pan rozhodčí seřadil a poslal do pohybu. Hala se roztleskala a já tajně doufala, že tohle seřazení bylo také finální pořadí, protože Beardedka běžela za námi;-) a skutečně. Mezitím pan rozhodčí došel říci své rozhodnutí komentátorce, všichni jsme s zastavili a od 5.místa se dělalo pořadí - Komondor, Polský nížinný ovčák, Hladkosrstá kolie, Bearded Kolie a zůstali jsme tam my! Tentokrát jsem Rocka finálového vítězného kolečka ušetřila, protože se naběhal už dost a dost a i když na něm únava byla vidět stále se krásně předváděl!!! Potřetí tento víkend jsme tedy společně dosáhli na stupínek nejvyšší! Nezbytné fotografie a gratulace, rychle pryč, napít a spát. Tedy Ročík:-)
Ze své židle jsem poslouchala, jací psi budou spolu s námi bojovat o titul BIS. FCI II vyhrál malý knírač černo stříbřitý z Litvy. III krásný skotský teriér z Ruské výpravy od Iriny, která nám ve všech soutěžích mohutně fandila! IV překvapivě vyhrál malý drsnosrstý jezevčík také z Ruska a sobotní BIS byl na 3.místě. V FCI V zvítězilaIrina a Debeaux Ruff Love "Oskar" Americká Akita, překrásný pes z Anglie v majetku paní Supranowicz, který má již několik titulů BIS a který byl můj velký favorit. VI skupinu pak Beagle z Polska, který získal BOB ve velké konkurenci téměř 50 psů. V FCI VII vyhrála Polská fena Výmarského ohaře, která za sebou nechala krásného Irského setra. VIII jednoznačně vyhrál stejně jako v sobotu Springer spaniel z Litvy a spolu s Rockem byli jediní, kdo vyhrál skupinu oba dva dny!!! Ve velké konkurenci v IX.skupině se stal vítězem malý stříbrný Pudl z Ruska, druhý byl Polský Mops, třetí Irina s Oskarem, čtvrtý krásný Francouzský buldoček a pátý stejně jako v sobotu Thomas s kavalírem. V X.FCI bylo jen 6 chrtů, ale jednoznačně zvítězil nádherný Afghánský chrt z Finska. A byla celá finálová 10 jasná (3x Rusko! a 3x Polsko!, 2x Litva, 1 Finský a Český zástupce!). BIS posuzoval prezident Chorvatského kynologického svazu, pan Damir Skok. Všechny důkladně prověřil poté, co když psa prohmatal, zadal figuru T! Tímto gestem již překvapil mnohé na Světové výstavě v Mexiku, ale my s Rockem jsme to zvládli na výbornou! Pak ještě jedno kolo a zařadit na konec řady psích krasavců. Figuru T odmítl udělat skotský teriér, handlerka s Akitou jí zvládla tak na půl, když celou jednu stranu vedla psa na druhé straně od rozhodčího a i Vímarák měl problémy. Pak všichni udělali čestné kolečko a pan rozhodčí nahlásil svůj verdikt komentátorce. Poté jsme všichni odešli z hlavního kruhu zpět do přípravného, protože bylo na řadě vybrat nejlepšího psa v majetku Litevského vystavovatele! Nastoupil tedy Knírač, Springer spaniel a Irský setr, coby res.BIG za Polským Vímaranem. Ještě komentátorka volala jezevčíka, ale ten zřejmě na závěr nezůstal. Ze tří nastoupených psů zvítězil Knírač! Jeho majitel byl velmi šťastný a obzvlášť poté, co ještě obdržel cenu sympatie od sponzora. "Tak a máme i vítěze BIS" říkala jsem si..... pak ale nastalo ticho! Hala se postupně roztleskávála, aby se navodila ta správná atmosféra a komentátorka vyhlásila 5.místo - Americká Akita! Tak jeden můj typ nevyšel, můj vítěz skončil pátý. Hrála opět hudba, tentokráte písnička "We are the winners", kterou jsem zde slyšela poprvé! Všichni tleskali a Akiťák vběhl ladným krokem do kruhu. Tam mu poblahopřál rozhodčí, předal krásnou kokardu a znovu bylo ticho..... potlesk pro BIS 3 Vilnius 16.12.20074.místo a Jezevčíka. Majitelka z Ruska byla očividně ze 4.místa zklamaná, asi čekala vítězství. Naopak mě problesklo hlavou, že je kolem mě ještě mnoho krásný psů a pokud se teď s Rockem nedostaneme na 3.místo, nemáme šanci...."Third place Australian Shepherd" zaznělo za potlesku z mikrofonu! VyšloBIS to!!!!! Sezónu Rock
začal vítězstvím BIS a zakončuje BIS 3!!!! Úžasné a já nemůžu uvěřit! Rock pochválím a běžíme si podat ruku s rozhodčím a stoupáme na třetí stupínek, který je ale pro mě a Rocka vlastně vítězný!!! Druhé místo pro Finského překrásného Afgána a vítězí místní Springer spaniel! Všichni rozhodčí se šli vyfotit na společnou fotku. K nám si stoupl pan rozhodčí Pedro Sanches Delerue, který nám dal skupinu, a znovu nám gratuloval! Rock se tvářil jako profesionál a při tom se usmíval, protože věděl, že pro mě a celou naši rodinu byl v ten den i v mnohé jiné dny, ať už u nás na zahradě při dovádění naBIS Vilnius 16.12.2007 překážkách agility, nebo venku na procházce a při skotačení a nebo na kterékoli výstavě ať už pro něj výherní či ne, NEJLEPŠÍ!!!!!!!!! Po zdokumentování této nezapomenutelné chvíle jsem Rocka pustila, aby si šel pro kousky párku, které sem odhazovala, aby stražil ouška a sbírala ceny, které jsme dostali. Pomoc mi nabídl i pan rozhodčí Rui Oliveira, ale mě na pomoc přišel Thomas a Irina, takže jsem odmítla a popřáli jsme si pěkné Vánoce. Než jsem odešla z kruhu, poblahopřálo mi ještě několik rozhodčích a já všem za upřímné gratulace moc děkuji!!!! Díky všem, co se z úspěchu radovali se mnou, byla tato výstava skvělá, originální a nezapomenutelná!

Australský ovčák Australian Shepherd

Třída class

Jméno psa Name of dog

15.12.2007
Judge rozhodčí Eva Erikson, S

16.12.2007
 
Judge rozhodčí Leni Finne, FIN
 

P -mezitř. M-interm. Jch.Watermark AMERICAN DREAM
(Ledends Smok´n Brasandos Nitani + Watermark Shameless)

Výborný 1, CAC LT a nový šampion Litvy
Excellent 1, CAC LT and new Champion of Lithuania

Výborný 1, CAC LT, res.CACIB
Excellent 1, CAC LT, res.CACIB

P -otevřená
 
M-open
MultiCh.Sunshine SHANTI SHALLOW RIVERS

Výborný 1, CAC LT, nový šampion Litvy, Show winner, CACIB, BOB a BIG 1!!!!!!!  Ex.1,CAC LT, NEW champion of Lithuania, Show winner, CACIB, BOB and BIG 1 !!!!!!!

Výborný 1, CAC LT, CACIB, BOB, BIG 1 a BIS 3!!!!!!!  Ex.1,CAC LT, CACIB, BOB,BIG 1 and BIS 3!!!!!!
ANGEL EYES FRANCUZ Of Crystal Lake
(Nowagga´s Call Me Tazz + Toryak´s Just a Dream)

Výborný 2, res.CACIB Ex.2, res.CACIB

Výborný 2 Ex.2

Keepsake INDEPENDENCE DAY
(Watermark´s Unzippin Keepsake + Keepsake Rollin´with Da Punches)

Výborný 3 Ex.3

Výborný 3 Ex.3
P -šampionů
 
M-champion
Ch.Alpine River BLUE ICE
(MultiCh.Shallow river´s Wahpeeh Catawba + Ch.BlazeRuby van Nattrekja)

Výborný 3 Ex.3

Výborný 3 Ex.3

Ch. Propwash WISHING YOU WERE HERE
(Heatherhill Montel Willilams  + Propwash Stellar Nova)

Výborný 1, CAC LT Ex.1,CAC LT

Výborný 2 Ex.2

MultiCh.Sunshine SOONER OR LATER

Výborný 2 Ex.2

Výborný 1, CAC LT a nový šampion Litvy Ex.1,CAC LT and new Champion of Lithuania

F -mladých
F - young
PISANKA Duch Wrzowowisk
(Ch.Crytal Lake Air France  + Ch.Vive La Pologne of Crystal Lake)

Diskvalifikována disqualification

Diskvalifikována disqualification

Jch.Sunnyrain THE STAR AT SAUSSUREA
(Ch.Snowbelt Landslide Victory + Ch.Sunnyrains Book of Shadows)

Výborný 1, JCAC, Junior BOB Ex.1, Junior winner, Junior BOB

Výborný 1, JCAC, Junior BOB Ex.1, Junior winner, Junior BOB

Tres Colores URE DE JORKA
(Ch.Propwash Sealevel Finn Spirit + Ch.Marquits Petit Fleur)

Velmi dobrý 2 Very good 2

Výborný 2 Ex. 2
F -otevřená F-open Tres Colores ZOOM TO CARATIA
(Ch.Missnutt´s Coiac + Tres Colores Glaudia)

Velmi dobrý 1 Very good 1

Výborný 1, CAC LT a nový šampion Litvy, res.CACIB
Excellent 1, CAC, new Champion of Lithuania, res.CACIB

F -šampionů F-champion MultiCh.Shallow River´s WAHE HULI TEPA ACRO

Výborný 1 Excellent 1

Výborný 1, CAC LT, nový šampion Litvy, CACIB
Excellent 1, CAC LT, new Champion of Lithuania, CACIB´

Čínský chocholatý pes Chinese Crested Dog

titul titul

15.12.2007
Judge rozhodčí Ligita Zake LV

16.12.2007
 
Judge rozhodčí Helge Werner Hagen NOR

Junior winner pes male VALENTININO FAVONIUS VALENTININO FAVONIUS
Junior BOB VALENTININO FAVONIUS VALENTININO FAVONIUS
Junior winner fenafemale AURISPA ITZA KRACKER

VIVA ESPANA FAVONIUS

CACIB pes male SASQUEHANNA ALEN VIVAT SANRAIZ OLIVER TWIST
CACIB fenafemale JURAJA Z HALIPARKU SUN-HEE´S TEMPTATION
BOB JURAJA Z HALIPARKU SUN-HEE´S TEMPTATION

kompletní výsledky na www.nahaci.cz

SHIH TZU

titul titul

15.12.2007
Judge rozhodčí Jochen H.Eberhardt D

16.12.2007
 
Judge rozhodčí Olga Kupriyanova RUS

Junior winner pes male APOLLO IŚ ROJAUS SLÉNIO TWISTER AD ACTE
Junior BOB JOYFUL AD ACTE JOYFUL AD ACTE
Junior winner fenafemale JOYFUL AD ACTE

TWISTER AD ACTE

CACIB pes male SAFFRON SHERHY EMINEM DEBEAUX RUFF LOVE
CACIB fenafemale KERO KAPUCINO ALIRAIN SAFFRON SHERHY FELICITA
BOB SAFFRON SHERHY EMINEM DEBEAUX RUFF LOVE

Domů
Výstaviště jsme opouštěli před 20hodinou. Cestou v Litvě jsme se ještě zastavili na večeři, abychom utratili zbytek jejich měny, a pokračovali jsme dál. Dobrá nálada nás provázela ještě několik stovek kilometrů!!!!!!! Když mě pak mamka s Patrikem vyzvedávala v pondělí v půl páté odpoledne, byla jsem unavená, ale nabytá dojmů a zážitků a hlavně nesmírně šťastná... z výsledků, z toho, co jsem dokázala i to, že už budu brzy doma! Patrikovi jsem přivezla novou mopsičku, kterou dovezla Irina z Ruska, takže doufám, že když měla na výstavách ve Vilniusu tak dobrý příklad, bude neméně úspěšná jako ostatní Patrikovo mopsíci!!! Doma jsem si udělala malou výstavu všech trofejí a cen, které jsem za víkend přivezla domů - mikina, tašky, deštníky, ledvinky, čepice, poháry, pro mě velice cenné a krásné kokardy, medaile, barel na krmení a téměř 80kg super prémiového krmiva, které jsem nefotila, ale každý si to množství jistě dokáže představit;-)
cenyceny část 1ceny část 2ceny část 3ceny
Kláře s Thomasem moc děkuji za úžasný víkend, za veškerou jejich pomoc i skvělou náladu:-) Došla jsem k závěru, že Pariska nejvíce vždy uspěje na výletě právě s Klárou a Thomasem, jako letos v Oradee, kde získala BOB a šampion Rumunska, takže od teď bude jezdit jen s nimi:-))))))) a gratuluji k jejich úspěchům, které najdete na
www.toklaramas.com .Děkuji také všem přátelům a rozhodčím, kteří udělali jeden obyčejný prosincový víkend báječným! Nesmím zapomenout poděkovat Patrikovi za skvělý grooming hlavně Parisky ale i ostatních našich psů!!!!!
My special thanks to my friend Marija for her friendship and help! Also to Irina - I´m looking forward to see you soon in Czech! Thanks to Klara and Thomas for this amazing weekend, their help and frendship also and congratulation ot your winnings - you can find it on www.toklaramas.com! And to all judges!!! THANK YOU ALL!!!!! You did this weekend WONDERFUL for my and our dogs!!!!!!! I can´t forget say thank you Patrik for great grooming to Paris and others our dogs too!