více zde

ejdůležitější zásada, kterou byste si z tohoto článku  měli zapamatovat je: trpělivost, trpělivost a znovu trpělivost, kterou si je potřeba opatřit do zásoby !

Kdy začít? Je důležité si uvědomit, že naučit chodit psa na vodítku, ještě není totéž jako učit ho správně se pohybovat ve výstavním kruhu.I když máte velké ambice a štěňátko jste si pořídili především kvůli výstavám,nepřeceňujte ho a nenuťte ho k něčemu, na co ještě není psychicky vyspělé. Z napsaného vyplývá, že nejprve je potřeba naučit štěně chodit na vodítku na nerušném místě, později v rušném prostředí ( obchodní domy, vestibuly nádraží - vše toto velmi oceníte na výstavě) a později, až zvládne předchozí,í ho teprve budete učit správnému předvádění se ve výstavním kruhu.

Úspěšně tedy zvládáte chůzi na vodítku a mimo jiné také souběžně trénujete výstavní postoj. Pro předvádění na výstavě doporučuji vodítko se širší látkou - pruhem pod krkem, protože  shih-tzu má dle standardu nosit hlavu hrdě vztyčenou a hrdě  nesenou, bude potřeba jí tahem vodítka po celou dobu předvádění lehce zdvihat směrem vzhůru. Příliš tenké vodítko, a mám na mysli předváděcí vodítko, by mohlo štěně škrtit a způsobovat mu bolest. Jeho nácvik by se tím mnohem prodloužil, pokud byste ho neodradili úplně. Často vidíte v kruhu štěňata i mladé jedince, kteří se strachy zmítají na vodítku na jehož konci je bezradný majitel.

Pohyb v kruhu je pro psa, který doposud chodil jen na vycházky, něčím zcela novým a je pro něj tím náročnější, čím je kruh  menší. Zpočátku štěně nechápe, proč ho taháním za vodítko nutíte stále zatáčet. Proto volte na začátek kruh co největší a tím méně náročný. Trénujte jen několikrát dokola, zpočátku 2-3kruhy až to bude bezpečně zvládat, kruh začněte zmenšovat a počet oběhnutých kruhů zvyšovat.

Nezapomínejte, že byste se měli občas zastavit a postavit psa do výstavního postoje. Nemusím Vám jistě připomínat, že především zpočátku budete na psa mluvit laskavým hlasem po celou dobu nácviku, chválit ho a občas odměňovat nějakou „dobrůtkou“ . Podpořit psa hlasovou intonací se Vám „vyplatí“ nejen v nácviku, ale i později, až bude pes na výstavě ( v mnohem více  stresovém prostředí), abyste mu dodali sebevědomí a sebedůvěru.

V kruhu si hlídejte svého psa a starejte se pouze o něj. I s tím budete mít plné ruce práce. Myslete na to, že kromě chůze v kruhu, Vás rozhodčí může požádat o pohyb „ode mě - ke mně“  tedy tam a zpět po přímé ose. Pokud budete takto předvádět psa sami, je jedno, u které nohy pes půjde. Pokud rozhodčí pošle 2handlery a 2 psy najednou, je to proto, aby mohl srovnat u těchto psů  šířku a prostor pohybu končetin,měli by proto psi být při pohybu tam i zpět u sebe. Ideální je se domluvit( stačí k tomu jen jedno slůvko například teď,nebo jdeme), počkat několik vteřin jeden na druhého a teprve potom se dát do pohybu. Počkejte na sebe jak při vyjití, tak po otočení. Pokud se ale druhý pes nechce tímto způsobem předvést, nemůžete čekat do nekonečna a pohyb tam a zpět předveďte se svým psem sami. Při tomto pohybu nezvedejte hlavu psa příliš vysoko, umožněte mu, aby se mohl dotýkat země a rozhodčí viděl prostor pohybu.Někteří rozhodčí, především zahraniční požadují předvedení psa ve výstavním kruhu tzv. „do trojúhelníku“, kdy může vidět pohyb psa zezadu,  z boku i zepředu. Musíte učit svého psa také tomuto pohybu. Není pro něj nijak nepřirozený ani náročný, ale spíše se naučíte Vy kam a jakým směrem se máte vydat. Sledujte ruce rozhodčího kam Vám ukazuje ( zahraniční rozhodčí Vám málokdy bude říkat co od Vás chce, ale pohybem ruky Vám naznačí kam máte jít).

V kruhu se nestarejte se o to, jestli Vás právě někdo fotí nebo jestli  Vás pomlouvá, že Vám vylézá „podolek“. Mějte na paměti, že ve výstavním kruhu jde o předvedení psa a ne o to, co jedna paní povídala. Budete- li se starat především o svého psa a ne  kde co lítá, máte mnohem větší šanci, že svého, předtím správně upraveného, psa dobře předvedete a tím dosáhnete lepšího umístění. Sebekrásnější pes, který se v kruhu nepředvádí, má mnohem menší šance na vítězství než ten, který se předvádí sebejistě.

    ? Jarmila Podzemská