Bude se Vám to zdát si banální, ale je velmi důležité ve výstavní, cestovní, nebo nevím jaké ještě horečce, nezapomenout ráno naložit do auta také psa. Takže skutečně za prvé je to vaše výstavní zlatíčko!
Doporučuji nejpozději večer, před výstavou připravit veškeré doklady nezbytné pro výstavu: A) originál rodokmen + výstavní přílohu psa. B) Očkovací průkaz(Psí pas, Pet Pass), ve kterém máte platné očkování, které není starší než 1 rok, a není mladší než 1 měsíc před konáním výstavy! + potvrzení, že je pes zdravý – do zahraničí je toto potvrzení nutné také ještě ze státní veterinární správy. Pro výstavy v ČR Vám stačí Váš veterinář. C)Většina výstavních výborů potvrzuje přijetí přihlášky vašeho psa, takzvaným vstupním listem, proto pokud jste jej poštou dostali, uložte a vezměte s sebou na výstavu.
Bez ohledu na to, jak daleko výstava je, doporučuji vzít raději více věcí, než něco postrádat. Proto do tašky připravte pejskovi misku na krmení + trochu krmení pro jistotu, ne proto, aby jste jej po příjezdu na výstaviště psovi dali a on se Vám "pokadil", napáječku na vodu (výstavní šicu, by proto, aby se mu nebarvila srst na vousech, měl na pití používat vždy napáječku).
Protože téměř vždy platí pravidlo, že když se má něco „podělat, tak se to podělá“ , je dobré mít s sebou v malé lahvičce trochu šamponu + kondicionér, ručník pro psa, fen, ale také papírové kapesníčky. Vše pro případ katastrofy, kdy se Vám pejsek cestou počůrá, pozvrací, nedej bože umaže si chlupy od stolice....
Je dobré, zjistit si na jakém místě výstava bude probíhat, tedy pokud je to venku, myslet na to, že může pršet, nebo být extrémní horko, a proto tedy bereme s sebou slunečník, nebo raději malý skládací zahradní „stan-altán“.
Vždy je lepší mít pro upravovaní stolek pro psa ( stačí i pevný campingový) nebo výstavní klec – s horní upravovací deskou, ( kde může Váš chlupáček před i po výstavě odpočívat a vy si v klidu prohlédnout stánky nebo se najíst.)
Výstavní kufřík, který bude mít potřebné kartáče, hřebeny, gumičky, spreje na rozčesávání a úpravu psů, nůžky, kleštičky na drábky…… Výčet toho co mít v kosmetickém psím kufříku by byl velký, ale je lepší večer ho zkontrolovat, předejte tak zklamání, že Vám na výstavě něco dojde ( protože jste to spotřebovali) nebo že to leží doma v obýváku.
Výstavní vodítko, na kterém budete svého psa předvádět ( někdo ho vozí v kufříku, takže ho nezapomene, ale pokud pro něj máte jiné místo,kontrola se vyplatí, nebo bude mít vaše peněženka hned ráno po příjezdu na výstavu průvan!
Samostatnou kapitolou je oblečení toho, kdo bude psa předvádět. Je jednoznačné, že výstava je společenskou událostí a takto bychom k ní měli také přistupovat. Není žalostnějšího pohledu, když uprostřed kruhu stojí rozhodčí, který si pro příležitost výstavy oblékl košili s kravatou a kvádro a psa mu předvádí pán a nebo pani ve špinavé chlupaté teplákové soupravě, v tričku s ustřiženým rukávem a flekem na prsou od včerejšího guláše! Můžete namítat, že na výstavě se vystavují psi, nikoliv handleři, ano to je jistě pravda, ale vhodné oblečení ( dámy vysoké podpatky nechte raději doma, pokud se na nich neumíte vznášet jako Naomi Cambel) podtrhne dobře připraveného, a krásně předvedeného psa !
Jako poslední věc, bych zdůraznila, že by si vystavovatelé a rodinní příslušníci, kteří doprovázejí psa na výstavu neměli zapomenout doma SLUŠNÉ chování ( nebo vychování) tedy pokud to nejsou ignoranti a slušného vychování se jim nedostalo! Stále častěji vidíme na výstavách věci, které tam nepatří, o tom, že někteří zapomněli co je učila maminka: "Že i kráva když vejdete do chléva zabučí" , a nebo že je slušností  odpovědět na pozdrav, ani nemluvě!

Berme výstavy jako svůj koníček, proto úspěch svého psa, nebo případný neúspěch (a těch může být výrazně více, protože vyhrát může pouze jeden pes v každé třídě), jako sport a zábavu. Lituji lidi, kteří na výstavy jezdí a již od rána mají náladu … no slušně řečeno pod psa a tváří se tak celý den! Pomluvami pak otráví den také polovině dalších vystavovatelů!

Berme to tak, že na výstavu se sice jedeme pochlubit s tím nejkrásnějším psem jakého lidstvo vidělo, tedy se svým psem, ale že si také jedete poklábosit s lidmi, kteří mají stejného koníčka, stejné záliby a mohou Vám nebo Vy jim předat nějaké zkušenosti. 

Pokud zvítězí Váš pejsek, řádně si to užijte a oslavte, a pokud náhodou ne, mějte pro něj stejnou pochvalu a projev lásky jako jindy !  

  Jarmila Podzemská