Stockholm3.-6.7.2008 Světová výstava psů Stockholm, Švédsko 3rd + 6th July 2008 World dog show Stockholm, Sweden
 

 


FOTOGALERIE   PHOTOGALLERY

 

MultiCh.Anais Anais Bohemia AcroJak začít, když tuto reportáž píšu po více než 2 měsících?! Ráda bych vám přiblížila náš další skvělý výlet, tentokráte do země tří korun, jezer a hokeje - do Švédského království. Jelikož je velmi těžké psát takto zpětně, ale bohužel po návratu domů, kdy jsem byla plná dojmů a zážitků, nebyl čas psát a pak vypověděl službu počítač. Přesto se pokusím napsat krátký článek, se kterým se vrátím zpět... na začátek prázdnin…

 

Pondělí, 30.6.2008

Doma vrcholí balení a příprava všech věcí na cestu vzdálenou téměř 2000km, na dlouho očekávanou událost všech kynologů pro tento rok – na Světovou výstavu ve Stockholmu! Připravit několik tašek s oblečením, jídlem pro mě i krmením pro pejsky na týdenní akci a věci nutné na výstavu, zabralo téměř celý den! Stále sem si opakovala, co všechno je nutné a potřebné na tak dlouhou cestu…

 

Úterý, 1.7.2008

Všechny věci naskládat do auta a vyrazili jsme směr Mečeříž :-) tam nás uvítal Patrik, který byl již také v plné polní pracovní, ale přesto stihl připravit skvělou večeři!

 

Středa, 2.7.2008Anaiska u Báry

naložené auto těsně před výjezdemPrvní den D - neboli den koupání, přípravy psů, věcí a především našich (ne)oblíbených puzzle, které již máme nacvičené z jiných akcí, přesto jsou ale pokaždé jiné, protože se obměňuje složení věcí, klecí, bedniček a především psů, den odjezdu. Tentokrát naše výprava tam čítala 11psů a 3lidi a zpět „jen“ 9psů a lidi kupodivu všichni :-). Od rána to vřelo jako v úlu, protože jsme všichni pilně pracovali! Já jsem dokonce stihla odběhnout k Patrikovo sousedce Báře, která má pěknou zahrádku, kde jsme Anaisce udělaly krásné fotečky!

16:20 a naše auto-puzzle jsou hotové a s malým zpožděním podle původního plánu vyrážíme z Mečeříže! O 2hodiny později přijíždíme na hranice s Německem. Teploměr stále ukazuje 32 °Ccestou v Německu cestou v Německua tak není divu, že plně naložené auto i s vlekem trochu stávkovalo. Kolem půl deváté se najednou z 30stupňů ochladilo na „pouhých“ 19 °C a za Norimberkem nás dokonce zastihl déšť. Ten ale netrval dlouho a opět se vyjasnilo, a tak mohly vzniknout další nádherné fotky. Před 23hodinou jsme poprvé venčili psíčky, a když jsme se opět vydali na cestu, usnula jsem….

 

Čtvrtek, 3.7.2008

7:00 budíček a venčení! Ani jsem nevěděla, že někdy kolem 3hodiny ráno Patrik zastavil a zbytek noci jsme prospali. Usínala jsem v Německu a probudila se v Dánsku :-) Jirka se opět Most z Dánska do Švédskaosvědčil jako skvělý navigátor, takže bez jediné chybičky jsme dorazili do Kodaně, a tak to pokračovalo i nadále až na místo, ale to trochu předbíhám…

9:20 most  z Dánska do Švédska. Po projetí mostu a následně tunelu následovala hraniční kontrola pasů našich pejsků, ale když pán viděl množství našich dokumentů,cestou ve švédsku namátkově zkontroloval 2 pasy a nechal nás pokračovat v naší cestě, kdy za sebou jsme měli už úctyhodných 1200km! Menší problém nastal při dočerpávání pohonných hmot, kdy jsme nevěděli, jak si poradit s automatickým švédským systémem, ale ochotná obsluha pumpy nám poradila :-) New World HotelOdpoledne panovalo venku 26 °C a my zastavili na venčení na příjemném odpočívadle, kdy od cíle nás dělilo pouhých 160km!!!

17:30 parkování u hotelu ve Stockholmu! Konečně na místě! Stihli jsme ještě obhlídnout výstaviště, které je vzdálené od hotelu New World, kde jsme byli ubytovaní, asi 5minut jízdy autem. Po pořádné večeři a sprše jsme padli do postelí!

 

Pátek, 4.7.2008

5:00 Další den D - vystavování! V noci mě vzbudilo jasné světlo prosvítající přes tmavé závěsy a já se zděsila, že jsme zaspali!!! Omyl, je teprve 5ráno, ale venku už svítí sluníčko...takže ještě na chvíli jsem upadla do sladkého snění...
7:00 Po snídaní, naložené auto, vše připraveno k odjezdu. Přesun k výstavišti, celodenní parkování za v přepočtu cca 300Kč v klimatizovaných garážích...idylka končí! Poté, co jsme vyskládali bedničky s pejsky, klece a stoly, čekala nás nekonečně dlouhá fronta vystavovatelů, kteří také čekali na vstup. Pořadatelé sice připravili pro vystavovatele 2 různé vstupy + ještě jeden vstup pro návštěvníky bez psů, u každého vstupu bylo několik lidí, kteří prováděli namátkovou kontrolu, pomocníci kontrolovali psí pasy již ve frontě a také se zde dal již dopředu koupit katalog, ale přesto šlo vše velmi pomalu. Přesto po 20minutách jsme se pomalu dostali dovnitř, kde se nás hned ujala pořadatelka, která se zeptala, v jaké hale vystavujeme a hned nás ochotně nasměrovala. Kruhy byly opravdu velké a prostorné, po obvodu a příčně potažené kobercem, v každém z nich byli kromě rozhodčího ještě 2pomocníci - vedoucí kruhu a zapisovatel. Utábořili jsme se v Grooming area, kde byl jediný prostor vyhraničený pro úpravu psů. Ale pozor, žádné spreje, pudry a pod. To bylo pod přísným dohledem!!!
Jako první jsem šla na řadu s Terrinkou! Čínských naháčů bylo přihlášeno více než 400 a tak bylo jejich posuzování rozděleno do 3 kruhů a v našem kruhu mezitřída fen začínala! Terri V5 v mezitříděNastoupilo 21fen z 24přihlášených. Pan rozhodčí Rafael de Santiago posuzoval velmi přísně, jen 10 fen si odneslo známku Výborná a moje Terri mezi nimi! Slavila jsem! Když pak vybíral rozhodčí pořadí, vybral nás s Terri na třetí místo!!! Tajně jsem doufala, že když vybere ještě jednu fenu, jsme na pořadí! Rozhodčí vybral feny ještě 2 a později vítězná ruská labutěnka se nám stala osudnou, protože když nás 5 poslal rozhodčí dokola do pohybu, ruská vystavovatelka dost nevybíravě nechala svou fenu nabíhat na Terri a když se za Terri ocitla samotná vystavovatelka, řekla si Terrinka asi dost a pan rozhodčí si její nejistoty hned všiml a poslal nás pryč. Nebudu zastírat, že mě to nemrzelo, ale na druhou stranu jsem byla přešťastná! Terrinka získala ve svých 20měsících Výborná 5 na světové výstavě z 21fen!!!
Rychle připravit Samíka, kterého si i přes můj nesouhlas přihlásila chovatelka Irina. Zase jsem jednou měla pravdu. Samík byl v mezitřídě mezi 7psy jako pěst na oko a to doslova! Krátký kompaktní pes, elegantní výraz, skvělé předvedení na free a skvělý pohyb byl pravým opakem dlouhých těžkých psů bez krku, bez elegance, bez jiskry a s pohybem typickým pro pekinéze! To ale bylo zřejmě to, co Finský rozhodčí Kari Järvinen preferoval! Jeho styl posuzování byl příšerný! Samovi věnoval jediný znechucený pohled na stole a pak diktoval posudek Samíkovo vystavování "na free" rozhodčího neoslovilo:-)otočený k nám zády! Poté mi vedoucí kruhu podala posudek s modrou stužkou, což na této výstavě znamenalo DOBRÁ!!! Z kruhu jsem odcházela mírně v šoku, z velmi dobrou jsem více méně počítala, když jsem se rozhlédla kolem sebe a všichni psi byli úplně jiní, ale dobrá...Navíc posudek ve finštině jen těžko přečíst, takže jen odhadovat!
 To jsem ještě netušila, kolik krásných psů a mnoho šampionů si odnese tuto známku a ještě hůř!!! Bohužel skandinávští rozhodčí pojali světovku jako severskou výstavu! Nevím, co si mysleli?! Že vystavovatelé z mnoha zemí podstoupí šílené veterinární podmínky, zaplatí nekřesťanské peníze za výstavní poplatky a budou absolvovat dlouhou a náročnou cestu se psy tak málo kvalitními, že si zaslouží i ve třídě šampionů známky dostatečná a dobrá??? Alespoň, že Samík nejel s námi nadarmo. Z této výstavy odcestoval na pár výstav s Irinou a domů se vrátil jako šampion Ruska a Běloruska, s tituly CACIB, BOB, BIG!!! :-)
Tím, že se v jeden den vystavovali všichni moji pejsci, bohužel jsem neměla možnost sledovat jedno plemeno od začátku! Mám proto jen pár fotografií, ale ty, které to zajímá si mohou kompletní výsledky i fotografie vítězů najít na www.worlddogshow2008.se ! K Australským ovčákům jsem přišla, když končila mezitřída feny, kde rozhodčí Ole Staunskjaer z Dánska neměl moc z čeho vybírat. Jednoznačně vyhrála fena Shine naší polské kamarádky Iwony! Ze 6fen zadal rozhodčí 3výborné, takže pořadí musel doplnit jednou velmi dobrou fenou! V otevřené se sešla silnější konkurence. Po dlouhém rozhodování o první místo zvítězila krásná fenka našich přátel z Německa! To už jsem ale připravovala Anaisku do třídy šampionů, kam bylo Anais na skvělém třetím místě - foto s rozhodčím Ole Staunskjaerpřihlášeno 14fen, nastoupilo 10. Anaiska byla v této třídě podle katalogu první. Pan rozhodčí nás nechal nastoupit a poté všichni dvě kola společně v pohybu. Anais měla prostor pro předvedení, ostatním fenám utekla o polovinu velkého kruhu! Po posouzení mi vedoucí kruhu podala posudek a ... růžovou stužku! Máme splněno:-) známka výborná pro Anaisku!!! Tu jsem dala na chvíli odpočívat, než rozhodčí posoudil ostatní feny. Pak rozhodčí do kruhu zpět zavolal 8 fen se známkou výborná a začal dělat pořadí. Anais postavil na první místo!!! Za námi byla Jada - letošní vítězka Cruft´s show, která mě ale "na živo" vůbec neoslovila, pěkná fena, ale její pohyb naprosto bez života s nerovnou hřbetní linií. Třetí stála švédská pro mě neznámá fena a čtvrtá krásná italská fena Summer, která má na svém kontě 5šampionátů a vítězství BIS... další pořadí už jsem nesledovala, věnovala jsem se Anais! Po tomto seřazení, kdy rozhodčí postavil feny od prvního po osmé místo, dělala každá fena samostatně v pohybu tam a zpět. Když jsme s Anais vyběhly, diváci kolem kruhu mohutně tleskali! Také druhá fena si vysloužila slušný aplaus. Na třetí bylo téměř ticho, ale za to na Summer vytvořilVítězka šampionů SUNNYRAINS ENDLESS SUMMER "Summer" italský kout mohutný potlesk! Když se proběhly všechny feny, začal rozhodčí přehazovat pořadí. Nejprve menší změny vzadu a pak nastaly velké změny vpředu... Summer se probojovala na první místo a Anais postavil místo třetí. Pak se rozhodčí zeptal diváků, zda jsou nyní spokojeni a ti ho odměnili opět bouřlivým potleskem. Pak ještě zavtipkoval, zda má fenu z posledního místa přesunout na první, ale to se nesešlo s velkým nadšením... Poté už jen krátké proběhnutí a určení pořadí! Měla jsem velkou radost, že Anais vybojovala tak krásné umístění, vždyť jako jediný odchov z ČR nás v australáčcích reprezentovala! Rozhodčí každému podal ruku a řekl mi, že mu u Anais chyběla trochu hlava, ale že v pohybu je to nejlepší, co dnes viděl! Měla jsem velkou radost, vždyť pohyb je to, co by mělo být u pastevce nejdůležitější!:-) navíc, tento rozhodčí zadal ze 73 posouzených psů 40x známku výborná, 13x velmi dobrá, 14x dobrá (z toho 4 ve tř.šampionů), 5x dostatečná (také ve třídě šampionů) a jednu fenu vyloučil!!!
o BOBO titul světového vítěze pro fenu a pak i o BOB se rozhodoval jen na hlavy! Psi stáli na těsno vedle sebe hlavami do rozhodčího... Pohyb nebyl podstatný! V tomto směruveterán PROPWASH NORTHERN DANCER"Andy" zvítězil zaslouženě Diablo, krásný redmerle pes, který žije v Dánsku! Pro mě byl jednoznačně BOB veterán pes Andy! Osmiletý pes v nádherné kondici, se skvělým projevem a dokonalým pohybem. Nakonec získal "jen" titul Best veterán, ale o BOB skončil na třetím místě za CACIB psem a fenou. Andy tak za sebou nechal oba juniory i veteránku fenu! Pak měl rozhodčí za úkol vybrat nejlepší chovatelskou stanici australských ovčáků. Z 5 nastoupených zvítězila ch.st. BAYSHORE z USA, kterou sestavila Gabriela Lovati z Itálie. Pár byl přihlášen jen jeden a tak si bez boje tento titul odnesli Kerstin a Victoria Patzold z Německa!
17:00 Velmi unavení jsme se rozhodli odjet na hotel a závěrečné soutěže stejně jako prodejní stánky zhlédnout až další výstavní den, kdy jsme měli volněji!!! U hotelu vzniklo pár památečních fotografií:-) Na hotelu jsme si po večeři pustili na DVD několik českých filmů, které jsme si přivezli s sebou, ale stejně nás po chvíli přepadla únava a spánek!

 

Sobota, 5.7.2008
6:30 Budíček, snídaně a přesun na výstaviště. Venku se výrazně ochladilo a v noci pršelo. Chladnější počasí už nás neopustilo! Tentokrát jsme vyrazili o chvíli dříve a fronta u vchodu bylaZávěrečné soutěže mnohem menší:-) S sebou jsme měli jen Patrikovo Barzoje Martyho, takže jsme si chtěli užít den na výstavě spíše jako diváci! To se nám podařilo. Poté, co Marty s Patrikem vybojovali v mezitřídě cennou známku výborná jsme měli celý den volno. Prošli jsme si většinu stánků, nakoupili pár suvenýrů, obhlíželi plemena, která se nám líbí, fandili přátelům a odpoledne Anais a Terri u hotelusledovali závěrečné soutěže. Ty měli pořadatelé velmi pěkně připravené. Každý z výstavních dnů začínal jako jedno z ročních období. V sobotu byl na programu podzim. Různé místní tradice a zvyky představili zpěváci v krojích. Při všem je doprovázela národní plemena, kterým tak byla zajištěna skvělá prezentace! Po celou dobu na velké televizi se promítaly ukázky soutěží z předešlých dnů! Měli jsme tak možnost vidět, že mladý zástupce plemene australský ovčák vybojoval skvělé druhé místo v soutěži BIS junior!!!BIG (a později i BIS) Sealyham Terrier v pohybu
Jednoznačně nejhezčí byla soutěž chovatelských stanic. Těch se každý den sešlo na 40! A to vždy jen jedna za plemeno, protože Best kennel se vybíral už v kruhu, po posouzení plemene, stejně jako nejlepší pár! Soutěž stanic měla jasně daná pravidla - ne více, ne méně než 4 jedinci vedeni 4 handlery! Mnoho skupin bylo sladěno i oblečením a to pak byla radost pohledět!!! V sobotu se vybírali vítězové skupin 3, 7 a 10. Jednoznačným favoritem ve 3. skupině byl Sealyham terrier z USA, kterému jsem fandila i já! V 7 se předvedlo mnoho krásných psů a tak vítězství červenobílého irského setra z Finska bylo trochu překvapením. Naopak v 10 kraloval Afgánský chrt z Německa!
19:00 Večeře, hotel, DVD, spánek :-)

 

Neděle, 6.7.2008

7:00 z prodejních stánkůPoslendí den D - den odjezdu! Pro mě opět pohodový výstavní den, takže jsem znovu chodila po stáncích a obhlížela to, co jsem v sobotu neviděla. Stánků bylo opravdu mnoho! Anaisce jsem koupila nový zlatý obojek, aby měla památku na úspěšnou světovou výstavu:-) Sledovala jsem další plemena, u kterých padaly známky VD a D jako nafoto na památku běžícím pásu:-/ nejsem zastáncem toho, aby všichni dostávali jen výborné a pak se z těch lepších udělalo pořadí, ale zadávat známku dobrá v šampionech mi přijde jako neúcta ke kolegům rozhodčím, kteří ze psů šampiony udělali, protože opravdu ne všichni, kteří si modrou stužku odnesli, si ji opravdu zasloužili! Mluvila jsem s několika rozčílenými majiteli, právě díky velmi přísnému a mnohdy nespravedlivému hodnocení, ale také s několika spokojenými! Protože Cestou ve Švédskuti, kteří se sem jeli více méně podívat a nasbírat nové zkušenosti, nekladli si velké ambice (jako já), nás potěšila známka "jen" výborná!:-)

15:00 marně jsme se snažili dostat se na plnou tribunu u závěrečných soutěží, takže jsme se rozhodli vyrazit domů o něco dříve! Posledních pár fotek a nasedat. Opět ta dlouhá cesta...tu, přiznám se bez mučení, jsem téměř celou prospala. Probouzela jsem se jen na jídlo a venčení:-)

 

Pondělí, 7.7.2008

16:00 Mečeříž!!! :-)

 

Doufám, že kdo se dočetl až sem, nestrávil svůj čas zbytečně;-) teď zde najdete ještě ty nejlepší v "našich" plemenech!

 

Světový vítěz pes
World winner male
Světový vítěz fena
World winner female
Světový vítěz mladých pes
World junior winner male
Světový vítěz mladých fena
World junior winner female
Světový vítěz veterán pes
World veteran winner male
Světový vítěz veterán fena
World veteran winner female

AUSTRALSKÝ OVČÁK Australian Shepehrd

THORNAPPLE AFTERSHOCK + BOB ENERGIE´S BLACK HOT ENERGIE FIDDLEDEEDEE DEL WHYMPER DELLE G.JORASSES+JBOB RIEKONHOVIN MAGICAL MOMENT PROPWASH NORTHERN DANCER+VBOB  THORNAPPLE MANDARIN PASSION

NĚMECKÝ OVČÁK German Shepehrd

INGODDS AGASSI + BOB HAGADAHLS WANDA BJÖRN YVENS PIRIN MISCHALAND'S RIGA + JBOB nebyl přihlášen
no entred
 PAKA ZIRAH + VBOB

ČÍNSKÝ CHOCHOLATÝ PES Chinese Crested dog

BEDDI'S BONNIE BLOSSOM BEDDI'S BONNIE BLOSSOM + BOB ONE TO REMEMBER DE GABRITHO + JBOB REJECT'S SIXTH ANGEL EUGENIOS INSPIRATION + VBOB SEA FIRE'S LA RIOJA ALTA

SHIH - TZU Shih Tzu

POPEYE'S LIGHTFOOT GORDON + BOB HIN CHEN'S PRINCESS SANNIE'S S-ANKE LIANG+JBOB KUMINAAMAN SUKLAA SYDÄN KHE-SAN'S ZIM ZALA BIM+VBOB Y'U TAI'S ONE VANILA GIRL

 

FOTOGALERIE   PHOTOGALLERY

Martina